Čalúnené stoličky - ideálne do jedálne

Jedálenská stolička - čalúnené sedáky a operadlá

Čalúnené stoličky do obývacej miestnosti a jedálne sú rozhodne našou najčastejšou voľbou. Štýl nábytku samozrejme ladíme ako s designom izby, tak s existujúcim vybavením. Neradi sa zmierujeme s nedostatkom pohodlia a dávame prednosť pohodlným čalúneným stoličkám s mäkkým penovým polstrovaním pred ich lacnejšími a - často - rovnako peknými, ale tvrdými kolegami.

Najžiadanejšie čalúnené stoličky: sivá, čierna a hnedá

Najbežnejším princípom v interiérovom designe je ten, ktorý súvisí s farbou. Najčastejšie používané farby v našich domácnostiach sú béžová, hnedá, čierna, biela a sivá. Nie je to bezdôvodne - béžová, hnedá a šedá sa v prírode vyskytujú vo veľkom množstve a sú dokonalým podkladom pre intenzívnejšie farby, preto ich inštinktívne volíme pri zariaďovaní miestností - medzi týmito odtieňmi sa skrátka cítime dobre. Čierna a biela sú naopak farby, ktoré ladia so všetkými ostatnými, a preto je ich veľká obľuba. Zatiaľ čo biela sa však používa vo veľkom, čierna sa používa skôr vo forme doplnkov alebo prvkov s malými plochami (čierny stôl – áno, ale čierne steny – nie nutne). Rovnaké pravidlo platí aj pre čalúnené stoličky – najobľúbenejšími farbami čalúnenia sú hnedá a béžová, ďalej sivá, čierna a biela. Pokiaľ teda zvolíme tieto odtiene, budeme mať vždy najväčší výber štýlov a typov.

Alebo napríklad čalúnené stoličky prešívané ekokožou?

Vzácnosťou je čalúnené kreslo prešívané poťahovou látkou na báze vlákien. Operadlá sú najčastejšie prešívané, pričom sedák zostáva hladký. Tento prístup súvisí s odolnosťou čalúnenie – jemné nite použité na výrobu prešívania možno ľahko zachytiť ostrými prvkami odevu (najčastejšou príčinou poškodenia sú nity používané na vystuženie zadných vreciek džínsov). Preto sa prešívanie u látok z prírodných i umelých priadzí najčastejšie vyskytuje na operadlách v podobe ozdobného prešívania zakončeného poťahom rovnakou alebo kontrastnou látkou, prípadne gombíkmi. Prešívanie je v prípade látok z ekokože pomerne obľúbené. Samozrejme sa u tohto poťahového materiálu môžete stretnúť aj s prešívaním poťahu pri zachovaní hladkých sedákov, ale oveľa častejšie ako u priadzových látok si môžete zaobstarať kreslo s celým poťahom prešívaným napríklad v malých diamantových vzoroch. Jedná sa o veľmi ladný vzor, ​​ktorý dodáva kreslu čalúnenému ekokožou avantgardný vzhľad, a keďže je tento typ výrobku relatívne lacný, nikto nečaká, že na rozdiel od drahého a exkluzívneho nábytku vydrží mnoho rokov.

Drevené stoličky čalúnené ľanom a hodvábom – luxus v prírodnom prostredí

Luxusný nábytok, vrátane čalúnených stoličiek, musí spĺňať určité špecifické podmienky, aby bol považovaný za exkluzívny. Predovšetkým v tejto skupine nájdeme najčastejšie konštrukcie z masívneho dreva patriace k drahým druhom, často ručne ohýbané. Rovnako poťahovým materiálom, z ktorého sú sedačky vyrobené, nie je obľúbená polyuretánová pena, ale špeciálne vybraná zmes, ktorá je extrémne odolná voči deformácii a zároveň sa veľmi pohodlne používa. A nakoniec poťah – z prírodnej vlny, ľanu alebo aj hodvábu či polosyntetických materiálov, ktoré si zachovávajú vzhľad prírodných materiálov, ale vyznačujú sa lepšími parametrami trvanlivosti a odolnosťou voči nečistotám ako originály.

Čalúnené stoličky - s podrúčkami alebo bez?

Čalúnené kreslo s podrúčkami je určite pohodlnejšie ako jeho náprotivok bez týchto vymožeností, ale prečo sa nie vždy oplatí rozhodovať o jeho kúpe? Rozpočtové obmedzenia tu nehrajú rolu – za rovnakú cenu zaobstaráte stoličky s podrúčkami alebo bez nich v podobnej produktovej triede. Prečo sa teda vzdávať pohodlia? Pri nákupe čalúnených stoličiek do jedálne alebo obývacej izby musíme vziať do úvahy rozmery nášho stola - stoličky s podrúčkami sú obvykle širšie ako ich náprotivky bez podrúčok, a aj keď sa nám podarí nájsť nábytok s menšou šírkou, musíme pamätať na to, že ten, kto sedí na stoličke s podrúčkami, priestoru. Pokiaľ teda máme veľký stôl, oplatí sa okolo neho umiestniť stoličky s podrúčkami, pokiaľ je menšia, je lepšie sa obmedziť na jednoduchý nábytok.

Skladacia stolička čalúnená ekokožou - do prednáškových a konferenčných miestností

Skladacie stoličky sú väčšinou doplnkové stoličky, ktoré slúžia ako rezerva. Zriaďujú sa dočasne, napr. keď máme hostí. Najbežnejšie stoličky v tejto funkcii sú plastové alebo drevené (MDF dosky), bez mäkkých prvkov a čalúnenie. Skladacie stoličky s čalúnením sú vzácne, jedinou výnimkou z tohto pravidla sú typické konferenčné stoličky čalúnené ekokožou. Sú lacné, ľahko sa udržujú v čistote a obvykle poskytujú viac pohodlia ako ich kolegovia bez čalúnenie, takže pri robení skladacích stoličiek do vášho domova stojí za to zvážiť ich užitočnosť.

Prach a špina alebo ako vyčistiť čalúnené stoličky?

Ako čistiť čalúnené stoličky? Táto otázka nás trochu brzdí v rozhodovaní o kúpe tohto typu nábytku. Pritom to nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. Každý výrobca čalúnených stoličiek poskytuje k svojmu výrobku podobný návod a väčšinou záleží na type materiálu, z ktorého je čalúnenie vyrobené. A áno, najjednoduchší spôsob, ako udržať stoličky z ekokože čisté, je jednoducho ich utrieť vlhkou handričkou s malým množstvom jemného saponátu, potom handričkou namočenou v čistej vode a potom osušiť. Z ekokože tak odstránime všetky nečistoty vzniknuté bežným používaním. Podobne postupujeme aj v prípade kožených stoličiek, v tomto prípade by sme však mali pamätať na dodatočnú údržbu, ktorú ekokoža nevyžaduje. Látkové čalúnenie na báze priadze je samozrejme náročnejšie na údržbu, vždy je však ľahšie odstrániť nečistoty z umelých materiálov ako z prírodných. Jednak preto, že ho syntetické vlákna neabsorbujú tak ľahko ako prírodné, a jednak na ne môžete použiť intenzívne čistiace prostriedky. Prírodné tkaniny sú rozhodne najnáročnejšie na údržbu a najčastejšie vyžadujú profesionálne čistenie špecializovanými zariadeniami, v súlade s odporúčaním výrobcu.